Čau visiem!
Par cik ielaižot vieglu saaukstēšanos esmu reāli saslimis, esmu piesiets savai istabai.
Tāpēc nolēmu beidzot īstenot to, ko gribēju jau sen (nedomāju, ka pietikt pacietības līdz galam šito novest, bet tomēr..) izdarīt - uzrakstīt nelielu ievadu motorolleru tjūningā.
Tātad.
Sāksim ar to kādus rollerus vispār ir vērts ķūnēt?- Visus! Vienalga, ķīna vai japāna, psrs vai anglija! Tas cik labi rolleris kalpos ir atkarīgs nevis no tā, kas ražo, bet kā ar ražojumu apejies. Jāatzīst, ka ķinas ražojumi gan ir mazāk izturīgi nekā piemēram japāņu vai itāļu, bet, ja pareizi apejas ar tiem, tad arī ķīnietis kalpos godam!
Kādus rollerus būtu vieglāk ķūnēt?- Ko vispār nozīmē "vieglāk ķūnēt" ? Vieglāk ķūnēt šoreiz domāju tā, ka vieglāk atrast detaļas un mazāk visādu lieku, nesaprotamu sūdu motorā un elektronikā.
- Tātad vieglāk ķunēt būs viennozīmīgi motorollerus ar Minarelli Horizontal un Piaggio motoriem, jo šiem diviem motora tipiem ir samērā viegli atrast detaļas to popularitātes dēļ.
Kā man sākt ķūnēt?- Pirmkārt vajadzētu novilkt Servisa apkopes pamācību, sava rollera modelim, iespējams, ka atradīsi to ŠEIT, ja nu tomēŗ neatradi, tad ieraksti google.com sekojošo "<TAVS_ROLLERA_MODELIS> service manual download" un kārtīgi izpēti katru sīkumu, lai nav tā, ka piemēram, mainot variatoru, aizmirsti ielikt kādu šaubu, kuras dēļ nodari būtiskus bojājumus motoram.
- Otrkārt, ja nevari atļauties zaudēt naudu, tad pirms sāc pirkt kaut ko papēti/pakonsultējies ar kādu vai vispār tev no vēlamās detaļas būs kāda jēga, jo, ja tev piemēram stāvēs motorā 49.9 cm3 čuguna cilindrs un tu ieraudzīsi, ka kādam rollerim, kurš lopiski iet ir piemēram Yasuni c30, un tu izdomāsi to uzlikt sev - tu izmetīsi kaudzi naudas, bet jēgas tev no tā nebūs nekādas! Tāpēc, ja pats esi iesācējs, tad vēlams ar kādu pakonsultēties pirms pirkuma!
Ko vajadzētu mainīt pirmo?- Grūti pateikt.
Skatoties cik daudz līdzekļu tev ir pieejami. Principā viena no detaļām, kuru būtu jēga mainīt pat pie pilnīgas standarta jeb sākuma (turpmāk tekstā "stock) jeb stock komplektācijas ir variators!
Variatoru izvēle ir diezgan plaša (uzskaitīšu dažus):
- POLINI SPEEDCONTROL (principā šis variators ir labs dēļ tā pārklājuma (nikasils), variatori ar šāda
tipa pārklājumu ir daudz ilgāk-kalpojoši nekā parasta metāla variatori.);
- HEBO RACING (arī labs variators, kurš tāpat kā polini speedcontrol ir pārklāts ar nikasilu);
- MULTIVAR MALOSSI (šim variatoram parasti nāk līdzi sajūga lielā atspere, kura ir īpaši pielāgota tieši šim variatoram!)
u.c.
- Vēlviena detaļa, kura būtiski izmaina dzinēja darbību un tā jaudu ir izpūtējs - pat stock komplektācijā.
Ar izpūtējiem jābūt uzmanīgam, jo izpūtēji ir salīdzinoši diezgan dārgi un, ja nopirksi pārāk labu izpūtēju arī nebūs labi..
Ja tev ir stock komplektācija, tad vislabakā izvēle būs LeoVince ZX vai LeoVince TT (labāk ZX), jo šie izpūtēji ir diezgan izplatīti un abi divi diezgan labi saskan ar 49.9 cm3.
LeoVince TT:
LeoVince ZX:
Technigas Next-R:
un citi.
- Ieplūde. Ieplūdi, šādas klases tjūningam, nav nepieciešams ļoti attīstīstīt. Sākumam pietiks, ja uzliksi piemēram 17,5mm karbīti (oriģinālkomplektācijā parasti nāk ~12mm) vai arī 19mm.
No karburatoriem es personīgi iesaku dellorto firmas, jo tie ir visizplatītākie un visvieglāk iegādāties rezerves daļas.
Lūk dažu populārāko karbiņu bildes:
Dellorto 17,5mm PHBN tipa :
Dellorto 19mm PHBG (black edition) :
Kā arī ir tādi karburatori kuri skrūvējās pie motorbloka (nevis kā iepriekš minētie spraužas iekšā gumijas kolektorā)
tātad no šī tipa karbiņiem parādīšu tikai vienu:
arreche 17,5mm :
Ja būsi nomainījis šīs detaļas jau jūtami labāk ies.
Ja nu tomēr ar šo liekas pa maz...
.. var sākt domāt jau par 70ccm sport klasi jeb 70kubikcentimetru čuguna cilindru, labāku izplūdi, vairāk piestrādāt pie ieplūdes, transmisijas utt..
-
Ar ko sākt šai komplektācijā? Ja sāk no 0 jeb no stock, jeb no oriģinālkomplektācijas - tad to pašu ko rakstīju sākumā - variators.
Pēc variatora - karburators, šai komplektācijā jau var domāt par 21mm karbi (tādā gadījumā, ja ir labs izpūtējs un gaisa filtrs ar samazinātu pretestību).
Reizē ar karburatora maiņu var nomainīt arī gaisa filtru pret sporta filtru, kurš no standarta filtra atšķiras ar to, ka tam ir samazināta pretestība gaisa iesūkšanā.
Gaisa filtru klāsts ir ļõõti plašs!
vairāk par gaisa filtriem varat izlasīt
šeit Tālāk der nomainīt karbi līdz kādam 19mmetrīgam vai 21mm (atkarībā no tā cik biezs maciņš, jo jo lielāks karbis, jo vairāk patērēs benzīna (šeit gan vēl ir dažādas nianses, bet par to vēlāk.) ).
Mid-Race Kā jau teicu, līdz galam nepietika pacietības, bet domāju, ka jau šodien (tik biš vēlāk) turpināšu šo rakstu.
Copyright
Agirs Neminskis a.k.a OutLaw